پنج شنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۹۴
نقشه سایت صفحه نخست

 
 
 
 

 قوانین و مقررات ملی 

 

 
دومین گزارش عملیات مقابله با آلودگی نفتی در سواحل دیلم
بر اساس گزارش ارسالی، با نشت نفت خام بر اثر شکستگی لوله انتقال نفت در تاریخ 8/11/89 در حد فاصل 25 کیلومتری بندر دیلم، اعزام تیم کارشناسی اداره بندر بوشهر ازطریق زمینی وپایش آلودگی ساحلی درحاشیه و زمینهای محل ترکیدگی لوله صورت پذیرفت. آلودگی دراین روز به دریا سرایت نکرده بود. پرسنل شرکت نفت درحال مسدود نمودن نشتی و ایجاد سد در مسیر ریزش سیلاب نفت بودند.
 
pollution deilam-1
محل شکستگی لوله انتقال نفت خام 8/11/89
 
با اعلام نشت شدید آلودگی به دریا در تاریخ 13/11/89 ، تیم کارشناسی بهمراه بالگرد اعزام و آلودگی شدیدی بطول حدودا  25 کیلومتر و عرض کیلومتر در منطقه دریایی دیلم مشاهده شد. تیم بررسی سانحه در دفتر عملیات باحضور مدیر کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر تشکیل و هماهنگیهای لازم با کلیه ارگانهای دریایی منطقه جهت اعزام شناور های مخصوص و تجهیزات صورت گرفت.
تیم دوم مقابله با آلودگی اداره بندر در تاریخ 15/11/89به منطقه برای پایش مجدد اعزام شد و با رویت چندین لکه بزرگ نفت درد اخل حوضچه، با تیم شرکت نفت، آلودگی تا بعدازظهر مهار و جمع آوری گردید و تمامی مواد نفتی جمع آوری شده به مکانی که توسط شهرداری دیلم مشخص گردیده بود، انتقال داده شد. پاکسازی آلودگی توسط تیمهای شرکت نفت درساحل ادامه یافته و قسمتی از ماسه آلوده ساحل به محل دپو منتقل شد. با اتمام پاکسازی لکه های نفتی در سطح دریا، تیمهای مقابله باآلودگی اداره کل بنادر و دریانوردی به بوشهر برگشتند. در تاریخ 16/11/89 بدلیل بارش باران عملیات پاکسازی توسط شرکت نفت متوقف گردیده بود.
 
pollution deilam-2
 ورود مواد نفتی به سواحل دیلم 13/11/89
 
pollution deilam-3
وسعت آلودگی در سواحل دیلم 13/11/89
 
pollution deilam-4
 
به منظور پایش مجدد آلودگی کارشناسان مقابله با آلودگی دریایی اداره بندر و همچنین یک فروند بالگرد با حضورمدیرکل بندر، مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان و مسئولین سایر ارگانهای استان در روز یکشنبه مورخ 17/11/89 به منطقه اعزام شدند. طی بررسی، عدم وجود لکه های نفتی در دریا اعلام و طی مذاکره با نماینده شرکت نفت و گاز گچساران در ساعت 1400 تیم پاکسازی ساحل متعلق به شرکت نفت مجددا فعالیت پاکسازی را آغاز نمودند. در تاریخ 18/11/89 پاکسازی مناطقی که امکان دسترسی توسط ماشین آلات سنگین وجودنداشت ازنیروی انسانی استفاده شد.

 

pollution deilam-5 

 

 pollution deilam-6

 
pollution deilam-7
 
 
 برای مشاهده کلیپ آلودگی بر روی فایل های زیر کلیک کنید.
 
کلیپ آلودگی دریا-1 کلیپ آلودگی دریا-2
کلیپ آلودگی حوضچه دیلم کلیپ آلودگی ساحل دیلم
 کلیپ آلودگی خط ساحلی  کلیپ آلودگی ساحل تفریحی
 
 
 
 
 
 

 اولین گزارش آلودگی نفتی در منطقه دیلم (استان بوشهر)

 
با اعلام ستاد حوادث غیرمترقبه استانداری بوشهر در مورخ 8/11/89 مبنی بر وقوع آلودگی نفتی در نزدیکی بندر دیلم، کارشناسان مقابله با آلودگی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر از طریق خشکی و دریا به منطقه اعزام گردیدند که نتایج بازدید حاکی از نشت نفت از خط لوله انتقال در حد فاصل 25 کیلومتری بندر دیلم و نشت مواد نفتی بوده است.
در پی بارش باران در تاریخ 13/11/89 در منطقه یاد شده مواد نفتی سرازیر شده به رودخانه از طریق سیلاب به دریا وارد گردیده و موجبات آلودگی شدید دریا و ساحل منطقه گردیده است.
حوضچه بندر دیلم با استفاده از تجهیزات اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نسبتاً پاکسازی شد و سواحل بندر دیلم با همکاری و هماهنگی کلیه دستگاههای ذیربط شامل استانداری بوشهر، اداره کل حفاظت محیط زیست، سازمانهای وابسطه به وزارت نفت و سازمان بنادر و دریانوردی در حال پاکسازی می باشد، گزارش تکمیلی متعاقباً ارسال خواهد شد.
 
به منظور پایش و انجام عملیات مهار آلودگی و جمع آوری مواد نفتی از دریا از سوی سازمان بنادر و دریانوردی اقدامات ذیل صورت پذیرفته است.
  • اعزام بالگرد و واحدهای جستجو به منطقه یاد شده به منظور پایش منطقه و بررسی میزان آلودگی ایجاد شده
  • تدوین طرح اجرایی نحوه انجام عملیات مهار و جمع آوری مواد نفتی از دریا و ساحل
  • تشکیل تیم های مقابله با آلودگی و اعزام تیم های یاد شده به همراه تجهیزات مربوط به منطقه
  • اعزام یدک کش، بارج، مولتی کت به همراه بومهای اقیانوسی، ساحلی و رودخانه ای، اسکیمر، پاورپک و سایر تجهیزات جانبی به منطقه آلودگی.
 خاطر نشان می گردد به خاطر شرایط بد جوی و سرعت بالای باد تقریبی 35 تا 40 نات،تجهیزات یاد شده نتوانستند به پاکسازی دریا بپردازند و طوفان و جهت جریان آب باعث شد تا مواد نفتی به ساحل وارد شدند.
 

 تصویر هوایی از آلودگی نفتی در منطقه دیلم- 13/11/89

 

 

 IMG_3671-1


IMG_3781-1

 

 

IMG_3822-1


IMG_3827-1

 

IMG_38234-1

 

 

IMG_3751-1

 

 

 

 تصویر هوایی از آلودگی نفتی در منطقه دیلم (استان بوشهر)- 14/11/89

 

IMG_3867-1

IMG_3877-1
 

IMG_3884-1

IMG_4083-1

IMG_4111-1

IMG_4137-1

IMG_3867-1





 

 

    پرواز عملیاتی بالگرد برای پایش هوایی از آلودگیهای نفتی

 اولین پرواز عملیاتی یک فروند بالگرد Bell مدل AB-212 برای پایش هوایی از آلودگیهای نفتی در مناطق خارک و ابوذر (در شمال خلیج فارس)، روز چهارشنبه مورخ 17/9/89، ساعت 00: 09 از بوشهر انجام گردید. این پرواز در  راستای قرارداد منعقده فی مابین سازمان بنادر و دریانوردی و سرویسهای حمل و نقل صورت گرفت.
  • مدت این پرواز جمعاً 2 ساعت و 30 دقیقه به طول انجامیده است.
  • منطقه تحت پوشش گشت هوایی نزدیک به 6000 کیلومتر مربع برآورد می شود.
  • در مسیر پرواز یک هیات 7 نفره متشکل از معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از بوشهر به جزیره خارک انتقال یافتند.
  • در مسیر گشت هوایی از جزیره خارک به منطقه نفتی ابوذر دو نفر نمایندگان بنادر از بوشهر و خارک در پرواز حضور داشتند و عملیات پروازی را مدیریت نمودند.

در خلال گشت هوایی از مناطق نفتی خارک و ابوذر آلودگیهای نفتی که ناشی از نشت نفت خام از تاسیسات فلات قاره بوده است مشاهده گردید که از آنها مستندسازی (تصویربرداری و عکسبرداری) شده است.

helicopter-pollution1
 

helicopter-pollution2
 

helicopter-pollution3
 

 


« روش هماهنگی برای درخواست پرواز بالگرد »
 
الف) پروازهای اضطراری
پروازهای اضطراری با بالگرد فقط برای ماموریتهای SAR و برخی (شرایط خاص) درخصوص مقابله با آلودگیهای محیط زیست دریایی تعریف شده است.
برای درخواست و انجام این قبیل ماموریتها، مسئولین مجاز MRCC ها و معاونین دریایی و بندری بنادری که دارای بالگرد می باشند، مستقیماً بالگرد مورد نیاز را از پایگاههای هوادریا طبق فرمت مخصوص و روشهای تدوین شده که قبلاً ارسال گردیده است، درخواست و ماموریتهای اضطراری را اجرا و مراتب را همزمان با تلفن و سپس با نمابر به اداره کل ایمنی و حفاظت دریایی اعلام نمایند.
 
ب) پروازهای عادی
کلیه پروازهای گشت برای کشف، پایش و مقابله با آلودگیهای دریایی که شرایط اضطرار ندارند و همچنین سایر ماموریتهایی که نیاز به پرواز بالگرد دارند، به عنوان پروازهای عادی تلقی می شوند و برای درخواست و انجام آن هماهنگیهای قبلی با اداره کل ایمنی و حفاظت دریایی مورد نیاز است.
درخواست های مکتوب با امضاء معاونین دریایی و بندری یا مدیر کل بندر متقاضی به شماره نمابر: 84932190 یا 88651117 ارسال گردد.
درخواست پرواز در اداره کل ایمنی و حفاظت دریایی بررسی و مجوز به بندر مربوطه اعطاء می گردد. MRCC ها طبق فرمت مخصوص و روشهای تدوین شده نسبت به درخواست و انجام پرواز از پایگاههای هوادریا اقدام خواهند کرد.
 
ج) شماره های تماس
(1)      شماره تلفن های اختصاصی جهت هماهنگی در وقت اداری در روزهای کاری عبارتنداز:
                                                 02184932171                   02184932076
                                                09123223065                   02184932717
(2)      تلفن هماهنگی برای روزهای تعطیل و ساعات غیراداری 3223065-0912 (آقای تهرانی) اعلام می گردد.
 
د) هماهنگ کننده متمرکز
مسئولین هماهنگ کننده متمرکز در اداره کل نجات و حفاظت دریایی، آقایان: اصغر تهرانی و سعید خورسندی معرفی می شوند.

 

 AB 212

 بالگرد بل  AB-212 

 

SH 3D

 بالگرد تری دی  SH-3D

 

 

 

 

 



[ Powered By RADCOM ]